Domy pasywne

Jeszcze do niedawna domy pasywne były w Polsce tylko ciekawostką na jaką było stać tylko najbogatszych. Obecnie dzięki rozwojowi branży wybudowanie budynku w tej technologii nie stanowi większego wyzwania pod względem finansowym. Dlaczego warto budować dom pasywny ? Czy to tylko moda, czy coś więcej ?

Dom pasywny to stosunkowo nowa idea w temacie oszczędzania energii we współczesnym budownictwie. Jej innowacyjność polega głównie na tym, że skupia się ona przede wszystkim na poprawie parametrów elementów już istniejących w każdym budynku. Standard ten wyróżniają bardzo dobre parametry izolacyjne ścian zewnętrznych, dachu oraz zastosowanie wewnątrz szeregu rozwiązań, mających na celu zminimalizowanie zużycia energii podczas eksploatacji. W praktyce zapotrzebowanie na energię do ogrzewania  takiego budynku wynosi niejednokrotnie poniżej 15 kWh/(m²·rok). Dla przykładu oznacza to, że w ciągu całego sezonu grzewczego do ogrzania jednego metra kwadratowego pomieszczeń potrzeba 15 kWh co zapewnia spalenie około 1,7 m³ gazu ziemnego. W porównaniu do budownictwa konwencjonalnego jest to około 8 razy mniejsza ilość energii i co za tym idzie kosztów.

Jak osiągnąć tak wysoką sprawność budynku ? Wszystko należy rozpocząć już od etapu zakupu działki i projektowania. Istotnymi elementami są :

– usytuowanie budynku na działce tak, aby jak najlepiej wykorzystać pasywne źródła ciepła czyli energię słonecznę.
– odpowiednnia konstrukcja fundamentu, ścian i dachu. Należy wyeliminować wszelkie nieszczelności i miejsca gdzie mogą występować straty ciepła.
– wykorzystanie dobrej jakości materiałów konstrukcyjnych i izolacyjnych.
– zastosowanie wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła (rekuperacja).
– profesjonalna ekipa budowlana z doświadczeniem.

Warto porównać także koszty budowy domów w różnych technologiach. Obecnie w naszym kraju koszt budowy domu pasywnego jest niewiele wyższy od tego wykonanego konwencjonalnie, bo około 15%. Jak widać ta różnica bardzo szybko zostanie zniwelowana w związku z dużo niższymi kosztami eksploatacji.